W dzisiejszych czasach kofeina jest jedną z najczęściej spożywanych substancji, która występuje w wielu roślinach i produktach. Ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na organizm człowieka. Działanie kofeiny dotyczy różnych układów, w tym centralnego układu nerwowego, układu odpornościowego, układu trawiennego, układu oddechowego, dróg moczowych itp. Efekty działania kofeiny zależą od ilości, rodzaju produktu, w którym zawarta jest kofeina, a także od różnic indywidualnych między ludźmi (płeć, wiek, dieta itp.)
Głównym źródłem kofeiny jest kawa, jednak może występować również w innych roślinach, takich jak liście herbaty, jagody guarany i ziarna kakaowca. Warto zaznaczyć, że kofeinę można znaleźć także w napojach energetycznych, napojach bezalkoholowych, gumach do żucia i lekach. Kofeina występuje w ponad 60 gatunkach roślin na całym świecie. Substancja ta wytwarzana jest w drodze ekstrakcji z ziaren zielonej kawy, liści herbaty i orzechów coli, a także w drodze procesów syntetycznych (np. metylacja różnych ksantyn i teofiliny).
W 1984 r. kofeina została wpisana na listę substancji zakazanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKO) a w 2000 r. przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Przestępstwo dopingowe zdefiniowano jako stężenie kofeiny w moczu przekraczające granicę 15 μg/ml. WADA i MKO usunęły klasyfikację kofeiny jako substancji „kontrolowanej” w 2004 roku, co doprowadziło do ponownego zainteresowania spożyciem kofeiny przez sportowców. Jednakże WADA nadal monitoruje zawartość kofeiny i zachęca sportowców, aby utrzymywali stężenie kofeiny w moczu poniżej limitu 12 μg/ml moczu. Kofeina jest sklasyfikowana jako substancja zakazana przez National Collegiate Athletic Association (NCAA), jeśli stężenie kofeiny w moczu przekracza 15 μg/ml, czyli więcej niż poziom „substancji monitorowanej” ustalony przez WADA. Stężenie kofeiny w moczu znacznie wzrosło w latach 2004–2015 w lekkoatletyce, pływaniu, wioślarstwie, boksie, judo, piłce nożnej i podnoszeniu ciężarów; jednakże sportami o najwyższym stężeniu kofeiny w moczu w 2015 r. były jazda na rowerze, lekkoatletyka i wioślarstwo.
Kofeina jest jednym z najważniejszych środków ergogenicznych i jest stosowana przez sportowców i osoby aktywne podczas różnorodnych sportów i aktywności obejmujących wytrzymałość tlenową. W kilkudziesięciu badaniach z użyciem dawek 3–6 mg/kg masy ciała konsekwentnie wykazano, że kofeina poprawia wytrzymałość o 2–4%. Wykazano, że kofeina korzystnie wpływa na kilka sportów wytrzymałościowych, w tym jazdę na rowerze, bieganie, narciarstwo biegowe i pływanie.
Niedawno przeprowadzono systematyczny przegląd randomizowanych badań kontrolowanych placebo, oceniających wpływ kofeiny na wyniki wytrzymałościowe, a także przeprowadzono metaanalizę w celu określenia ergogenicznego wpływu kofeiny na wyniki w wytrzymałościowej próbie czasowej. Ta metaanaliza wykazała, że kofeina ma niewielki, ale znaczący wpływ na wydolność wytrzymałościową, gdy jest przyjmowana w umiarkowanych dawkach (3–6 mg/kg), a także ogólną poprawę po kofeinie w porównaniu z placebo, pod względem średniej mocy wyjściowej wynoszącej 2,9 ± 2,2% i mała wielkość efektu 0,22 ± 0,15. Czas ukończenia próby czasowej wykazał poprawę o 2,3 ± 2,6% przy małej wielkości efektu wynoszącej 0,28 ± 0,12.
Konsekwentnie wykazano, że kofeina jest skuteczna jako środek ergogeniczny, gdy jest przyjmowana w umiarkowanych dawkach (3–6 mg/kg) podczas ćwiczeń wytrzymałościowych i sportu.
Suplementacja kofeiną wykazała, że w wielu badaniach, kofeina poprawia różne aspekty wydajności ćwiczeń. Małe do umiarkowanych korzyści ze stosowania kofeiny obejmują wytrzymałość mięśni, prędkość ruchu i siły mięśni, sprintu, skoków i wydajności rzutów, a także obejmują szeroki zakres treningów tlenowych i beztlenowych
Wytrzymałość tlenowa wydaje się być formą ćwiczeń, która przynosi najbardziej umiarkowane do dużych korzyści ze stosowania kofeiny, chociaż skala jej efektów różni się u poszczególnych osób.
Wykazano, że kofeina stale poprawia wydajność ćwiczeń, gdy jest spożywana w dawkach 3–6 mg/kg masy ciała. Minimalne skuteczne dawki kofeiny pozostają obecnie niejasne, ale mogą wynosić zaledwie 2 mg/kg masy ciała. Bardzo wysokie dawki kofeiny (np. 9 mg/kg) są związane z dużą częstością występowania skutków ubocznych i nie wydają się być konieczne do wywołania efektu ergogenicznego.
Najczęściej stosowanym czasem suplementacji kofeiną jest 60 minut przed ćwiczeniami. Optymalny czas przyjmowania kofeiny prawdopodobnie zależy od źródła kofeiny. Na przykład, w porównaniu do kapsułek czy gumy do żucia z kofeiną mogą wymagać krótszego czasu oczekiwania od spożycia do rozpoczęcia sesji ćwiczeń.
Kofeina poprawia wydolność fizyczną zarówno u osób trenujących, jak i niewytrenowanych.
Różnice międzyosobnicze w sporcie i wydajności ćwiczeń, a także niekorzystne skutki dla snu lub uczucia niepokoju po spożyciu kofeiny mogą być przypisane zmienności genetycznej związanej z metabolizmem kofeiny oraz reakcją fizyczną i psychologiczną. Inne czynniki, takie jak nawykowe przyjmowanie kofeiny, mogą również odgrywać rolę w zmienności reakcji międzyosobniczej.
Wykazano, że kofeina ma działanie ergogeniczne na funkcje poznawcze, w tym na koncentrację i czujność u większości osób.
Kofeina może poprawić sprawność poznawczą i fizyczną u niektórych osób w warunkach pozbawienia snu.
Stosowanie kofeiny w połączeniu z ćwiczeniami wytrzymałościowymi w upale i na dużych wysokościach jest dobrze uzasadnione, gdy dawki mieszczą się odpowiednio w zakresie 3–6 mg/kg i 4–6 mg/kg.
Wykazano, że alternatywne źródła kofeiny, takie jak guma do żucia zawierająca kofeinę, płyny do płukania ust, żele energetyczne i cukierki do żucia, poprawiają wydolność, przede wszystkim podczas ćwiczeń aerobowych.
Wykazano, że napoje energetyczne i suplementy przedtreningowe zawierające kofeinę poprawiają zarówno wydolność tlenową, jak i beztlenową.
Po więcej zapraszam do lektury mojego ebooka
Bibliografia:
[1] Rodak K., Kokot I., Kratz E. Caffeine as a Factor Influencing the Functioning of the Human Body—Friend or Foe? Nutrients. 2021,13, 9, 3088.
[2] Guest N., VanDusseldorp T., Nelson M., Grgic J., Schoenfeld B.,Jenkins N., Arent S., Antonio J., Stout J., Trexler E., Smith-Ryan A., Goldstein E., Kalman D., Campbell B. International society of sports nutrition position stand: caffeine and exercise performance. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2021, 18, 1.