We współczesnych uwarunkowaniach społecznokulturowych istnieje mało znane zjawisko związane z ludzką seksualnością, którą jest adipofilia, inaczej feederyzm, który uznawany jest za formę parafilii jako zaburzeń preferencji seksualnych.
Feederyzm obejmuje zestaw praktyk, dokonywanych przez osoby, które pobudza seksualnie otyłe ciało. Zachęcają one do spożywania pokarmów i przybierania na wadze.
Forma ta jest realizowana przez dwie osoby, tą która dostarcza pokarmów i tą, która tyje. Jest to relacja, którą najczęściej spotyka się wśród heteroseksualnych, karmiących mężczyzn (wypasacz/feeder) z karmioną kobietą (feedee/gainer).
Z kolei, para, która wzajemnie się karmi i przybiera na wadze określana jest mianem Mutual Gainer.
Wśród społeczności feedersów, miłośników tłuszczu (FA, Fat Admirer), kobiety same siebie nazywają „Wielkimi Pięknymi Kobietami” (BBW, Big Beautiful Woman) lub „Wielkimi Pięknymi Kobietami Super-Size” (SSBBW, Super SizeBig Beautiful Woman), które najbardziej są pożądane przez karmiących mężczyzn. Natomiast mężczyźni, którzy identyfikują się jako osoby karmione to „Wielcy Przystojni Mężczyźni” (BHM, Big Handsome Men).
W kontekście omawianej parafilii otyłe ciało pełni rolę fetyszu, obiektu w kontakcie z którym następuje osiągnięcie satysfakcji seksualnej.
Czasami atrakcyjność dotyczy tylko konkretnej części ciała, a jest nią najczęściej otłuszczony brzuch lub rozstępy na skórze.
„Wielbicieli tłuszczu” , bo tak również nazywa się ową grupę przedstawiającą feederyzm, pociągają kobiety, które w swojej wadze przekraczają sto kilogramów.
Członkowie społeczności feederyzmu, zajmują się różnymi metodami karmienia. Wymienić można karmienie ręczne, bez przyborów kuchennych, karmienie przez lejek lub rurę, którą umieszcza się w ustach partnera, po czym wlewana jest w nią mieszanka pokarmów oraz najbardziej inwazyjne, karmienie przez zgłębnik, umieszczany w żołądku partnera, po czym, przez rurkę bezpośrednio wlewana jest zawiesina pokarmu.
Literatura podaje, iż karmienie przyjmuje inne znaczenia dla różnych osób. Dla niektórych jest to fetysz, dla innych osób tej społeczności takie formy żywienia, są uznawane jako własna tożsamość seksualna i styl życia, co według nich jest dobrowolne i nieszkodliwe.
W kontekście adipofilii rodzą się różne opinie na temat dobrowolności oraz pozycji zaangażowanych w to zjawisko osób. Relacja między parterami czasami jest związana z praktykami BDSM (Bondage, Domination, Submission, Sadism, Masochism), którą cechują: zniewolenie, dyscyplina, dominacja oraz uległość odnoszące się do fizycznej i psychologicznej gry, obejmującej wymianę władzy między zainteresowanymi osobami.
Szereg reakcji w BDSM może występować niezależnie od siebie albo w różnych korelacjach.
Najogólniej rzecz biorąc, w stereotypowym otoczeniu uległy partner zgadza się na poddanie się działaniom dominującego partnera. W tej formie praktyk istnieje wyraźne piętno, wynikające między innymi z tego, że seksualność jest przejawem władzy oraz upokorzeniem i nie ma nic wspólnego z romansem i czułością. BDSM kojarzy się z przemocą związaną z przymusem i dominacją przekładającą się na inne dziedziny życia codziennego.
W ostatnim wydaniu DSM-5, dokonano wyraźnego rozróżnienia między niepatologicznym nietypowym zainteresowaniem seksualnym lub parafilią, a rzeczywistymi zaburzeniami parafilnymi, które z definicji mają spowodować krzywdę innej osobie. W związku z tym, DSM rozróżnia normalne zachowanie BDSM od patologii i tym samym uznaje, że wiele osób czuje się dobrze ze swoimi zainteresowaniami seksualnymi w wyrażaniu ich przez dobrowolne praktyki. Niektórzy uważają, żeby masochizm seksualny i sadyzm seksualny w systemie klasyfikacji DSM definiowany był jako odrębne diagnozy.
Feederyzm został potępiony przez Narodowe Stowarzyszenie Na Rzecz Akceptacji Osób Otyłych (NAAFA, National Association for the Advancement of Fat Acceptance).
Organizacja ta, działająca w Stanach Zjednoczonych, która ma na celu zapobieganie dyskryminacji osób otyłych, definiuje feederyzm jako akt władzy, wymuszający przybranie na wadze tylko dla przyjemności, a zachęcanie do tego typu zachowań jest brakiem szacunku dla karmionego partnera.
To tylko niewielki procent tego co możesz przeczytać. Więcej o feederyzmie dowiesz się z mojego ebooka