Nadmierne spożywanie pokarmów określane jest jako zaburzenie z napadami objadania się (BED, Binge Eating Disorder), wiążące się z klinicznymi zaburzeniami psychopatologicznymi, które są upośledzeniem niezależnym od istnienia współistniejącej otyłości.
Zgodnie z kryteriami DSM-5, zaburzenie to jest definiowane przez spożywanie dużych ilości jedzenia, jednocześnie doświadczania utraty kontroli nad ilością i jakością pożywienia, a także do braku zdolności do zatrzymania owych napadów.
Kryteria obejmują również szybkie konsumowanie pokarmów, jedzenie do momentu, kiedy poczuje się nieprzyjemnie najedzonym, poczucie winy wobec swojego ciała i jedzenie pomimo braku poczucia głodu.
W przeciwieństwie do innych zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia – żarłoczność psychiczna (Bulimia Nervosa) lub napadowe objadanie się z przeczyszczaniem, jakie można zaobserwować
w anoreksji - jadłowstręcie psychicznym (Anorexia Nervosa), zaburzenie objadania się, nie obejmuje zachowań kompensacyjnych, do których należą m.in.: wymioty czy nadużywanie środków przeczyszczających.
Co więcej, osoby z zaburzeniami odżywiania nie wykazują, lub wykazują w mniejszym stopniu niezadowolenie z własnego ciała, niż osoby z anoreksją czy bulimią.
Co więcej, osoby z zaburzeniami odżywiania nie wykazują, lub wykazują w mniejszym stopniu niezadowolenie z własnego ciała, niż osoby z anoreksją czy bulimią.
Z punktu widzenia chorób psychicznych, około 70–79% pacjentów cechujących nadmierne objadanie się, spełnia kryteria zaburzeń afektywnych i lękowych oraz innych chorób współistniejących, takich jak zaburzenia osobowości.
Zaburzenia lękowe są związane z nieprawidłowym odżywianiem i wcześniej występującymi zaburzeniami odżywiania, a niewłaściwe zachowania mogą zwiększać ryzyko przyszłych schorzeń.
Przyjmuje się, że około 65–70% osób spełniających kryteria zaburzeń odżywiania cierpi na otyłość, określoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO - World Health Organization) jako otyłość posiadającą wskaźnik masy ciała (BMI – Body Mass Index) 30 kg / m2 lub wyższy.
Badania epidemiologiczne dowodzą, że nadmierne spożywanie pokarmów powoduje nadwagę i otyłość. To niezaprzeczalna przyczyna wysokiej śmiertelności. Nadwaga i otyłość są czynnikiem rozwoju wielu chorób, w tym chorób układu pokarmowego, oddechowego, kostno-stawowego i cukrzycy typu II. Ponadto zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Marta Majcherczyk
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sięgnij po więcej do mojego ebooka "FEEDERYZM. Zaburzenia parafilne
a konsekwencje zdrowotne nadmiernego spożywania pokarmów"
Zajrzyj do zakładki "E-booki" lub naciśnij tutaj